English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 88035801-021
نمابر: 88035801
آدرس دبیرخانه: تهران، میدان شیخ بهایی، ضلع شرقی درب دانشگاه الزهرا (س)، دانشکده هنر، ساختمان طراحی، طبقه سوم ، اتاق ارشد 2
پست الکترونیکی: Info@avoa.ir
کد پستی: 1993893973
نماد اعتماد

خبرنامه

     خبــــرنـــامــــه                              انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران                                    

سال اول،شماره1،پائیز1390                                                                       

 

اندیشه در هنر، همواره با تحقق یافتن آن، هستی میابد.

برگسون

فرآیند تشکیل انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران

از سال 1386 دغدغه تشکیل یک مجمع علمی که بتواند رابطه بیان علم و هنر را نزدیک کند؛ عاملی شد تا از طریق کمیسیون انجمن های علمی، درخواست مجوز انجمن علمی هنرهای تجسمی تنظیم شود. به طور حتم انگیزه شروع این کارنیازمند صرف هزینه و وقت بسیار بود. با اساتید پنج دانشگاه هماهنگی های اولیه انجام گرفت؛ و در کِش و قوس مراحل اداری کار، چهار سالی زمان صرف شد. بی تردید بدون همیاری و کمک دوستان هنرمند و اساتید درد آشنا، این انجمن شکل نمی گرفت. اکنون که در آستانه شروع فعالیتهای آن هستیم؛ از خداوند منان طلب می کنیم تا صبوری، عشق و توانمندی ادامه را را به ما عنایت کند.

معرفی انجمن علمی هنرهای تجسمی

  انجمن علمی هنرهای تجسمی به‌منظور گسترش و پيشبرد و ارتقاي علمي هنرهای تجسمی و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود  بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي هنرهای تجسمی و هنرهای اسلامیتشكيل گردیده است.(ماده1 اساسنامه انجمن)

 انجمن مؤسسه‌اي غير انتفاعي است و در زمينه‌هاي علمي و پژوهشي و فني فعاليت مي‌كند و از تاريخ ثبت داراي شخصيت حقوقي است و رييس هيئت مديره آن نماينده قانوني انجمن مي‌باشد. (ماده2 اساسنامه انجمن)

  مركز انجمن در شهر تهرانمي‌باشد و شعب آن پس از موافقت كميسيون انجمنهاي علمي مي‌تواند در هر منطقه از كشور تشكيل شود. (ماده3 اساسنامه انجمن)

  طبق تبصره2 ماده3 اساسنامه انجمن: هيئت مديره مي‌تواند در صورت لزوم نسبت به تغيير نشاني مركز اصلي انجمن اقدام كند به شرط آنكه موضوع در روزنامه رسمي كثيرالانتشار اعلام شود و كتباً به اطلاع كميسيون انجمن‌هاي علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري برسد.

 و طبق ماده4 اساسنامه،انجمن از تاريخ تصويب اين اساسنامه براي مدت نامحدود تشكيل مي‌شود و ملزم به رعايت قوانين جمهوري اسلامي ايران است.

حوزه  فعالیتهای انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران

این فعالیت ها شامل کلیه  رشته های علوم هنری در شاخه های هنرهای تجسمی،  مباحث تئوری هنرهای اسلامی ،هنر ایران از باستان تا  معاصر و هنر جهان

 1 –انجام امور پژوهشی و  تحقيقات علمي و فرهنگي و هنری در سطح ملي و بين‌المللي با محققان و متخصصانی كه  با  این حوزه  هنری سر و كار دارند.

2-  همكاري با نهادهاي اجرايي، علمي و پژوهشي در زمينه ارزيابي و بازنگري و اجراي طرح‌ها و  برنامه‌هاي مربوط به امور آموزش،پژوهش و اجرا در زمينه علمي موضوع فعاليت انجمن.

3-ترغيب و تشويق پژوهشگران و تجليل از محققان و استادان ممتاز.

4- ارائه خدمات آموزشي و پژوهشي و فني

5- برگزاري گردهمايي‌هاي علمي در سطح ملي، منطقه‌اي و بين‌المللي

6- انتشار كتب و نشريات علمي پژوهشی.

7- برگزاری نمایشگاه های هنری

8- برگزاری اکسپو جهت خرید و  فروش آثار هنری(  در جهت فعال کردن بازار اقتصاد هنر همسو با حرکتهای جهانی)

شرایط و انواع عضویت در انجمن

عضويت پيوسته

مؤسسان انجمن و كليه افرادي كه حداقل داراي درجه كارشناسي ارشد در رشته ...هنرهای تجسمی، نقاشی، گرافیک(ارتباط تصویری)، عکاسی، طراحی صنعتی، طراحی پارچه، صنایع دستی، هنرهای اسلامیورشته‌هاي وابسته باشند، مي‌توانند به‌عضويت پيوسته درآيند.

عضويت وابسته

اشخاصي كه داراي درجه كارشناسي هستند و مدت 5 سال به نحوي در يكي از رشته‌هاي مذكور در بند 1-6 شاغل باشند.

عضويت دانشجويي

كليه دانشجوياني كه در رشته‌هاي .. هنرهای تجسمی، نقاشی، گرافیک(ارتباط تصویری)، عکاسی، طراحی صنعتی، طراحی پارچه، صنایع دستی، هنرهای اسلامی و رشته‌هاي وابسته...... به تحصيل اشتغال دارند.

عضويت افتخاري

شخصيتهاي ايراني و خارجي كه مقام علمي آنان در زمينه‌هاي هنرهای تجسمی حائز اهميت خاص باشد، يا در پيشبرد اهداف انجمن كمكهاي مؤثر و ارزنده‌اي نموده‌ باشند.

اعضاي مؤسساتي (حقوقي)

سازمانهايي كه در زمينه‌هاي علمي و پژوهشي مربوط فعاليت دارند مي‌توانند به عضويت انجمن درآيند.

اعضای هیأت مؤسس و اولین دوره هیأت مدیره انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران

اعضای هیأت مؤسس طبق ظوابط و مقررات کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و اعضاء هیأت مدیره به انتخاب اعضای پیوسته انجمن علمی هنرهای تجسمی با اشاره به برخی سوابق علمی و هنری آنها عبارتند از:

1-یعقوب آژند؛ عضو هیأت مؤسس؛ دکتری تاریخ و فرهنگ ایران؛ استاد دانشگاه –پردیس هنرهای زیبا- دانشکده هنرهای تجسمی گروه گرافیک تهران

-2عفت السادات افضل طوسی؛ عضو هیأت مؤسس و عضو علی البدل هیأت مدیره؛ معاون آموزشی دانشکده هنر-دانشگاه الزهرا

3-معصومه امیراینانلو؛ عضو هیأت مؤسس؛ دکتری پژوهشی هنر؛ استادیار گروه گرافیک؛ دانشکده هنر؛ دانشگاه الزهرا

4-زهرا پاکزاد عضو هیأت مؤسس؛ دکتری مطالعات عالی هنر؛ هیئت علمی گروه نقاشی؛ دانشکده هنر؛ دانشگاه الزهرا             

5-غلامعلی حاتم؛ عضو هیأت مؤسس؛ دکتری تاریخ هنر اسلامی؛ هیئت علمی دانشگاه هنر

6- محمد کاظم حسنوند؛ عضو هیأت مؤسس و هیأت مدیره؛ دکتری آفرینشهای هنری؛ هیئت علمی و مدیر گروه دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس

7-عبدالمجید حسینی راد؛ عضو هیأت مؤسس؛ دکتری هنرهای تجسمی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران؛پردیس هنرهای زیبا       

8-محمد خزایی؛ عضو هیأت مؤس؛ دکتری ارتباط تصویری (هنر اسلامی)؛ دانشیار و عضو هیئت علمی دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس

9-کبری روشن فکر؛ عضو هیأت مؤسس؛ دکتری زبان و ادبیات عرب؛ استادیار تمام وقت دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس

10-سید حسین سلطانی؛ عضو هیأت مدیره؛ دکترای هنرهای تصویری؛ مدرس دانشگاه هنر 

11-جلال الدین سلطان کاشفی؛ عضو هیأت مؤسس و هیأت مدیره؛ دکتری زیبایی شناسی؛ مسئول فیلمهای مستند مرکز امور سینمایی وزارت ارشاد؛ مدرس دانشگاه هنر    

12-پریسا شاد قزوینی؛ عضو هیأت مؤسس و رئیس هیأت مدیره؛ دکتری علوم هنری؛ هیئت علمی گروه نقاشی دانشکده هنر دانشگاه الزهرا (س)            

13-مهناز شایسته فر؛ عضو هیأت مؤسس؛ دکتری هنر اسلامی؛ استادیار دانشکده هنر تربیت مدرس

14-آناهیتا مقبلی؛ عضو هیأت مدیره؛ دکتری تخصصی پژوهش هنر؛ مدیر و مسئول گروه رشته هنر؛ عضو شورای تخصصی گروه هنر؛ عضو کمیته تخصصی گروه هنرو مسئول پورتال و سایت گروه هنر دانشگاه پیام نور مرکز تهران          

15-فاطمه هنری مهر؛ عضو هیأت مؤسس؛ دکتری پژوهش هنر؛ مدرس گروه نقاشی دانشکده هنر دانشگاه الزهرا

 

صورتجلسات هیأت مدیره انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران

•از تاریخ5 /12/1389  تا تاریخ 22/8/1390 انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران، شش جلسه اعضاء هیئت مؤسس و هیأت مدیره برگزار نموده است که شرح آن در ذیل به استحضار می رسد.:

درجلسه تشکیل شدهدر تاریخ5 /12/1389؛ موارد ذیل بررسی گردید:

اساسنامهشورايانجمنهايعلميايران، قرائت و مورد بازنگری قرار گرفت.

درخواست ارائه فعالیتهای اعضا به صورت مکتوب تا تاریخ 10 اسفند 1389 به دبیرخانه انجمن جهت ارسال  به کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم.

حق عضویت اعضای انجمن معیین گردید.

وظایف روابط عمومی مشخص گردید.

کمیته های انجمن شامل کمیته آموزشی، کمیته پژوهشی، کمیته انتشارات، کمیته برگزاریی همایشها  و نمایشگاه های هنری انتخاب گردیدند.

انتخابات هیئت مدیره انجمن(نخستین جلسه )

اولین صورتجلسه مجمع عمومی عادی(نوبت اول) «انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران» در تاریخ23/6 /1390درمحل شورای انجمن های علمی برگزار گردید؛

اساسنامهشورايانجمنهايعلميايران، بر اساس  مصوب کمیته انجمن های علمی وزارت علومتحقیقات و فناوریقرائت  گردید. مشخص کردن حق عضویت اعضای انجمن.

تعیین روزنامه کثیر الانتشار برای درج آگهی های انجمن

مشخص کردن وظایف کمیته های تخصصی و درخواست گزارش کار هر ماه به هیئت مدیره.

انتخاب مسئولین و سر شاخه های کمیته های انجمن شامل کمیته آموزشی، کمیته پژوهشی، کمیته انتشارات، کمیته برگزاریی همایشها  و نمایشگاه های هنری.

جلسه هیأت مدیره در تاریخ یکشنبه3/7/1390 موارد ذیل را مطرح و به تصویب رسانید:

انتخاب رئیس هیئت مدیره: خانم دکتر پریسا شاد قزوینی

انتخاب نائب رئیس: آقای دکتر محمد کاظم حسنوند

انتخاب خزانه دار: آقای دکتر سید حسن سلطانی

برای راه اندازی مجله علمی ـ پژوهشی انجمن، تصمیم گرفته شد.

در جلسه هيئتمدیره به تاریخ یکشنبه16/7/1390  موارد ذیلمطرح و به تصویب رسید:

پیشنهادات مربوط به راه اندازی مجله علمی ـ پژوهشی مطرح و مقرر گردید 3 در ارتباط با نامهای پیشنهادی برای مجله 12 نام مطرح شد که  با رای گیری به ترتیب سه نام منتخب شد 1 آفرینش 2 دیدار 3 نقش

برای برگزاری اولین نمایشگاه هنری  اعضای  انجمن ، نمایشگاه نقاشی در مرکز فرهنگی هنری اکو برای هفته آخر آذر و یا  هفته اول دی در نظر گرفته شد.

 در ارتباط با  همایش یک روزه  انجمن که با همکاری مراکز فرهنگی و معاونت های پژوهشی دانشکده های هنر ی می تواند برگزار گردد عنوان کلی «نقد هنرهای تجسمی« مورد موافقت قرار گرفت و به پیشنهاد اکثریت زمان اجرای همایش برای سه ماهه اول سال 1391 موکول شود. در این میان برای برگزاری پربارتر سمینار اصلی مقرر شد سه نشست علمی با عناوین مرتبط یا سمینار اصلی به صورت پِرِسمینار هر دو ماه یکبار در مرکز انجمن های علمی برگزار گردد. 

جلسه هيئتمدیره در تاریخ یکشنبه1/8/1390 موارد ذیل را مطرح و به تصویب رسانید:

گزارش  رئیس هیئت مدیره، خانم دکتر پریسا شاد قزوینی، در خصوص ارائه مدارک انجمن به کمیسیون انجمن های علمی  وزارت علوم  و روند پیگیریهای رسمیت یافتن انجمن در طی دو هفته گذشته.

مقرر گردید آقای دکتر حسنوند به عنوان مدیر مسئول مجله علمی ـ پژوهشی تا تاریخ 20 آبان ماه مقالات را گردآوری نموده و در جلسه ای مستقل با اعضائ کمیته نشست تخصصی در باره روند انتخاب و  داوری مقالات و و مراحل نشر مجله داشته باشند.

نام مجله «آفرینش» پیشنهاد گردیده بود، که در صورت موافقت و عدم مشابهت با سایر مجلات معتبر شناخته خواهد شد . موضوع مقالات مجله در ارتباط با موضوعات عام در حیطه هنرهای تجسمی اعم از مباحث نظریه پردازی تا نقد و تحلیل و بررسی آثار و هنرمندان. 

درجلسه هيئتمدیره دوشنبه 22/9/1390موارد ذیل در جلسه مطرح و به تصویب رسید:

گزارش  رئیس هیئت مدیره، خانم دکتر پریسا شاد قزوینی، و آقای دکتر  سلطانی در خصوص برگزاری نمایشگاه نقاشی در موسسه اکو  و تشکیل میزگرد علمی پژوهشی در طول مدت زمان برگزاری نمایشگاه

برگزاری میز گرد علمی با موضوع: بررسی مبانی نظری هنرهای تجسمی  در سی سال اخیر- بعد ازانقلاب اسلامی-  با محور سنت و نوگرایی  به تاریخ دوشنبه 5/10 ساعت 14 تا 16 در محل آمفی تئاتردانشکده هنر دانشگاه الزهرا موکول شد

نمایشگاه آفرینش1

بنام حضرت دوست

صحبت کردن از هنر و هنرمند و آثار او کاری دشوار است زیرا هرکس از ظن خود و از دریچه شناخت و معرفت خود به اثر نگاه می کند و درباره آن نظر می دهد .  این سخن آنگاه سخت تر می شود اگر نگاه تو به آثار  دوره ای باشد موسوم به پست مدرن و آثار آن قدر تنوع و کثرت در ساختار صورت و معنا داشته باشد که نتوانی به یک تعبیر و تعریف دقیق، محدود و متقن از آن  دست پیدا کنی. توانایی هنرمند امروز در خلق آثارش  به علت کثرت روشهای اجرا و مضامین قابل توصیف با دوره های قبل و حتی دهه های گذشته نیست.

این کاتالوگ که به همت جمعی از هنرمندان فعال معاصرنشر یافته، می خواهد تلاش هنرمندانی را به جامعه ی هنری و دانشگاهی کشور معرفی کند که اولین حرکت گروهی خود را از  درون تشکل «انجمن علمی پژوهشی هنرهای تجسمی»  به نمایش گذاشته اند.   نمایشگاه نقاشی گروهی با عنوان آفرینش اولین تلاشِ تعدادی از  هنرمندان دانشگاهی کشور ما است که از اعضای انجمن مذکور هستند و سعی خود را در ایجاد ارتباط میان اثر هنری و مبانی نظری شکل گیری آن به کار می برند.

«انجمن علمی هنرهای تجسمی ایران» اولین انجمن علمی هنری است که مجوز فعالیت خود را از کمیسیون انجمن های علمی ایران  وابسته به وزارت علوم و فن آوری گرفته  است. این انجمن با اهداف بلندی تاسیس شد که از مهمترین آن ها می توان، مطرح کردن هنرهای تجسمی در وادی پژوهشهای علمی تحقیقاتی و شناساندن اهمیت آن در رشد فرهنگی جامعه دانست. در حال حاضر با خلا عمیق رابطه ی میان صورت و معنا در آثار هنری مواجه هستیم و این کمبود به واسطه ی محدودیتهای موجود درمباحث نظری هنر و ارتباط آن با خلق آثار هنری است. مطلبی که تاکنون کمتر به آن توجه شده است . این انجمن در نظر دارد بتواند  تعاملی میان پژوهش های هنری با آثار بدیع و نو آور معاصر ایجاد کند و این تعامل را در سطح فرا منطقه ای گسترش دهد .

بدون تردید ارائه نقد ها و آرای هنری کمک بزرگ و ارزنده ای در ایجاد حمایتهای معنوی از حرکتهای هنری خواهد کرد. امروزه در جامعه ی هنری ما این خلا احساس می شود. امید است با این تشکل به یاری حق شاهد حرکتهایی نوین و سازنده در وادی هنر کشورمان باشیم .

بسیار خوشوقتیم که این نمایشگاه  با حمایت و کمک موسسه اکو برگزار می گردد.  امیدواریم این موسسه  برای ما این امکان را فراهم آورد که بتوانیم رابطه ای زیبا و عالمانه با هنرمندان سایر کشورهای منطقه برقرار کنیم.

 

تهیه و تنظیم : زهرا عیشی